Autostrada i książka, czyli Warstwy w podróży
Już za miesiąc nakładem Wydawnictwa Warstwy ukaże się książka Agaty Ciastoń pod tytułem „Na środkowym pasie latem trawa była wysoka”
Już za miesiąc nakładem Wydawnictwa Warstwy ukaże się książka Agaty Ciastoń pod tytułem „Na środkowym pasie latem trawa była wysoka”
„Autostrady stanowiły gigantyczne dzieło sztuki, wtapiały się z gracją w ojczysty krajobraz, ujawniając nową perspektywę i sposób postrzegania jego piękna. Miały być tworem przezwyciężającym odwieczny rozdźwięk między naturą i techniką” – pisze Agata Ciastoń w książce „Na środkowym pasie latem trawa była wysoka”.
Publikacja jest jedynym w swoim rodzaju portretem czasów, poturbowanego społeczeństwa i jego marzeń. Autostrada A4 jest u Agaty Ciastoń jednocześnie metaforą i konkretem, Realnym i Symbolicznym, fantazją i tonami betonu. Autorka zabiera nas w drogę, która sama jest celem. Obserwujemy w niej zmieniające się ustroje, tragiczne losy i momenty szczęścia. Ciastoń odkrywa przed nami tajemnice kryjące się pod asfaltem – ludzkie szkielety, legendy i zagadki.
Co stało się z fragmentami drogi, która w pewnym momencie po prostu zniknęła? Czym były zeszyty śnieżne? I czy dziś nad autostradą latają te same gatunki motyli, które obserwowały dzieci w letni dzień zaledwie kilka lat po wojnie?
Poruszającemu, minimalistycznemu esejowi towarzyszą duchologiczne zdjęcia, na których autostrada zamienia się w dzieło sztuki.
Wzruszający pomnik zmian, drogi i poszukiwania celu.
Agata Ciastoń Jest niezależną kuratorką, badaczką i autorką tekstów. Uzyskała tytuł doktory w dziedzinie kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Swoją pracę doktorską poświęciła dynamicznym relacjom między fotografią a ruchomym obrazem. Od wielu lat współpracuje z instytucjami kultury, placówkami edukacyjnymi oraz wydawnictwami. Była pomysłodawczynią, koordynatorką i kuratorką wystaw zbiorowych, m.in. „Poezja i performans. Perspektywa wschodnioeuropejska” i „Miesięcznik »Fotografia« 1953–1974”, oraz wielu indywidualnych. Pracowała m.in. z Martą Bogdańską, Ellą Littwitz, Tomem Swobodą, Nettą Laufer, Amirem Yatzivem i Guy Slabbinckiem. Pełniła również funkcję kuratorki międzynarodowych rezydencji artystycznych. W 2022 roku otrzymała stypendium artystyczne prezydenta Wrocławia na realizację projektu inspirowanego archiwami wizualnymi, dotyczącego podwrocławskiego odcinka autostrady A4. Była też beneficjentką programu rezydencyjnego w Ośrodku Postaw Twórczych we Wrocławiu. W swojej pracy interesuje się przede wszystkim problematyką różnorodnie pojmowanych granic i terytoriów. W jej projektach często powracają zagadnienia dotyczące wieloznaczności krajobrazu oraz relacji człowieka ze światem zwierząt, roślin i rzeczy.
-----------------------------------
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.