Books from Home i „Wrocławski abecadlik” po ukraińsku
Books from Home to akcja Wrocławskiego Domu Literatury, w ramach której planujemy wydrukować w języku ukraińskim i dystrybuować za darmo wśród uchodźców w całej Polsce przynajmniej 8 książek dla dzieci, tak by te otrzymały namiastkę swojego domu, normalności. Dlatego nie chcemy skupiać się na tłumaczeniu tekstów polskich, ale wydać książki ukraińskie, tamtejszą klasykę, a także znane i nagradzane książki ilustrowane.
W ten sposób pomożemy dzieciom, ale też wesprzemy ukraińskich wydawców i autorów w tym trudnym czasie, gdy rynek książki nie może normalnie funkcjonować. Więcej o akcji przeczytacie tutaj: https://literatura.wroclaw.pl/projekty/books-from-home/
„Wrocławski abecadlik” Ewy i Pawła Pawlaków to z kolei książka, która została pomyślana jako element Wyprawki Wrocławskiej, czyli prezent dla wszystkich nowonarodzonych wrocławianek i wrocławian. Praktycznie już w pierwszych tygodniach wojny w Ukrainie podjęliśmy decyzję, by dzieci z Ukrainy przywitać tak samo jak dzieci polskie – „Wrocławskim abecadlikiem” – ale w ich języku. O przetłumaczenie książeczki poprosiliśmy Katerynę Babkinę, ukraińską pisarkę przebywającą obecnie we Wrocławiu, która sama uciekła z bombardowanego Kijowa ze swoją niespełna dwuletnią córeczką. „Abecadlik” bezpłatnie będziemy przekazywać instytucjom niosącym pomoc ukraińskim dzieciom, ale dopuszczamy też jego sprzedaż (samorządom, firmom, osobom fizycznym), tak by dochód z tej książeczki zasilił akcję Books from Home. Ale to nie wszystko.
Dorzucić swoją cegiełkę na zbiórkę w ramach projektu Books from Home można też w inny sposób. Poczynając od 27 kwietnia cały zysk płynący ze sprzedaży naszych książek dziecięcych przekażemy właśnie na akcję Books from Home. Oto lista tytułów biorących udział w akcji:
1. 1. „Awantura o kapcie”, Janusz Stanny, Jan Wilkowski (ilus.), link do książki: https://tiny.pl/9ppmp
2. 2. „Pepe i Melek na tropie”, Grażyna Lutosławska, Robert Romanowicz (ilus.), link do książki: https://tiny.pl/978d2
3. 3. „Przypadki Pantareja”, Karol Maliszewski, Karol Banach (ilus.), link do książki: https://tiny.pl/9ppmv
4. 4. „Śmiechu warte”, Jan Brzechwa, Paweł Mildner (ilus.), link do książki: https://tiny.pl/986f6
5. 5. „Wiosenne obrazki”, https://tiny.pl/9ppmb
6. 6. „Wrocławski abecadlik”, Ewa Kozyra-Pawlak, Paweł Pawlak, link do książki: https://tiny.pl/986dv
Books from Home to nie jedyna akcja na rzecz ofiar wojny w Ukrainie uruchomiona przez Wrocławski Dom Literatury. Organizujemy zbiórki, wydarzenia charytatywne, spotkania literackie (od rozpoczęcia wojny gościły już u nas Oksana Zabużko, Kateryna Babkina czy Wiktoria Amelina) i czytania, ukraińska poezja będzie obecna także na 7. Międzynarodowym Festiwalu Poezji Silesius w dniach 10–15 maja 2022, a od marca nasz Klub Proza przez połowę dnia funkcjonuje jako miejsce warsztatów i zabaw dla ukraińskich dzieci. Jako Wrocław Miasto Literatury UNESCO wyraziliśmy też solidarność z Lwowem i Odessą – ukraińskimi Miastami Literatury – wieszając w centrum Wrocławia ich flagi z napisami w języku polskim i ukraińskim. O szczegółach naszych działań informujemy na bieżąco na naszej stronie www.literatura.wroclaw.pl