"Haiku" Jadwigi Stańczakowej - premiera
Tom zebranych tekstów haiku niezwykłej poetki Jadwigi Stańczakowej
Tom zebranych tekstów Haiku autorstwa Jadwigi Stańczakowej oprócz przypomnienia wydanych w latach 90., w niewielkim wówczas nakładzie, tomów Japońska wiśnia (1992) i Odwieczne drzewo (1995) zawiera niepublikowany, pochodzący z archiwum autorki, ostatni tom zapisów Kalejdoskop. Haiku europejskie.
Publikacji towarzyszy zestaw wybranych tekstów zapisanych alfabetem Braille’a.
Patron medialny: "Pochodnia" Magazyn Społeczny PZN
Jadwiga Stańczakowa (1919-1996) – pisarka, poetka, redaktorka pism dla osób niewidomych. Swoją twórczość literacką rozpoczęła cyklem felietonów radiowych. Debiutowała w 1979 roku tomem wierszy Niewidoma. Opublikowała także zbiory poetyckie: Magia niewidzenia (1984), Depresje i wróżby (1984), Na żywo (1987), Ziemia-kosmos (1990) oraz tomy prozy: Ślepak (1982), Przejścia (1986), Boicie się czarnego ptaka? (1989). Od młodości zmagała się z chorobą oczu, która doprowadziła ją do utraty wzroku. W 1952 roku została redaktorem naczelnym pisma dla osób ociemniałych „Pochodnia”, kierowała także kwartalnikiem „Niewidoma Kobieta”.
Jej spotkanie i przyjaźń z Mironem Białoszewskim należy do niezwykłych związków w historii polskiej literatury XX wieku. Dziennik we dwoje to ich wspólne zapisy codzienności. Na podstawie książki powstał scenariusz filmu Andrzeja Brańskiego Parę osób, mały czas (2005). Po śmierci Białoszewskiego zajęła się uporządkowaniem jego spuścizny literackiej i popularyzacją twórczości.