Nagrody i nominacje dla książek Wydawnictwa Warstwy
Wielką radością dla każdego wydawcy jest pozytywny odbiór publikowanych książek, a szczególną dumą napawają wyróżnienia dla autorek i autorów. Działające w strukturach Wrocławskiego Domu Literatury Wydawnictwo Warstwy ma tej wiosny wiele powodów do dumy - aż czwórka twórców i twórczyń otrzymała prestiżowe wyróżnienia bądź nominacje.
Na początku maja 2021 przyznano nagrody miesięcznika “Literatury na świecie”, którymi od lat siedemdziesiątych honoruje się szczególne osiągnięcia translatorskie. W tym roku za najlepszy przekład poetycki jury wyróżniło Bohdana Zadurę, wybitnego poetę, prozaika i tłumacza (przede wszystkim literatury ukraińskiej), dwukrotnego laureata Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Zadura otrzymał nagrodę za przekład tomu “Antena” ukraińskiego pisarza Serhija Żadana, który Warstwy opublikowały jesienią 2020 roku - książkę tą można nazwać poetyckim reportażem ostatnich lat, które dla pogrążonej w wojnie Ukrainy, ale i dla samego Żadana, okazały się szczególnie trudne. Natomiast nagrodę w kategorii Nowa twarz otrzymała poetka i tłumaczka z języka czeskiego i słowackiego Zofia Bałdyga za przekład tomu Miloša Doležala “Jazda na szkle po oszczanym zboczu” (Faktoria) i wydaną właśnie przez Warstwy antologię “Sąsiadki. Dziesięć poetek czeskich”, która jest pierwszą w Polsce tak szeroką prezentacją poetek pochodzących z ojczyzny Milana Kundery.
Aż dwie nominacje otrzymał opublikowany przez Warstwy w grudniu 2020 roku tom “Piach” Urszuli Zajączkowskiej - poetki, botaniczki, artystki wizualnej, laureatki Nagrody Fundacji im. Kościelskich i Nagrody Literackiej Gdynia. “Piach” doceniły aż dwa gremia jurorskie: Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego ORFEUSZ, a także jury Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Laureatki bądź laureatów obu tych wyróżnień poznamy w lipcu 2021. “Piach” to drugi po “minimum” tom poetycki Zajączkowskiej, który autorka wydała w Warstwach. Podobnie jak w swoich poprzednich książkach, najważniejszym mechanizmem wyznaczającym jej poetyckie uniwersum jest entropia i teoria wiecznego powrotu. W świecie Zajączkowskiej natura nie jest ani dobra ani zła, wymyka się naszemu poznaniu oraz chęci kategoryzacji i oceny. Procesy biologiczne po prostu istnieją, a poetka ze skupieniem badacza obserwuje ich obojętne piękno i to, jak im podlegają nasze ciała, wbrew naszej woli.
W zeszłym tygodniu ogłoszone zostały również nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia. W kategorii Proza jury wyróżniło “Wdech i wydech” - debiutancką powieść Dominiki Horodeckiej, która wydana została w Warstwach w serii Proza nieobca. Pochodząca z Katowic, a mieszkająca we Francji autorka w powieści z perspektywy dorastającego dziecka snuje rozgrywającą się na przełomie lat 80. i 90 mozaikową opowieść o wielopokoleniowej rodzinie. Nagroda Literacka Gdynia wręczona zostanie pod koniec sierpnia.
Więcej informacji o wyróżnionych publikacjach i tegorocznych premierach dostępne jest na www.wydawniwww.wydawnictwowarstwy.pl