„Pisanie jest tylko dodatkiem” – spotkanie z Krystyną Czerni

Zapraszamy na spotkanie i dyskusję wokół nowej publikacji Wydawnictwa Warstwy.

O książce

Książka „Pisanie jest tylko dodatkiem. Korespondencja 1946–2011” przybliża czytelnikom dwie bardzo istotne osobowości literatury i kultury polskiej XX wieku. Z jednej strony mamy doskonale nam znaną postać Tadeusza Różewicza, jednego z najwybitniejszych i najczęściej tłumaczonych na języki obce polskiego pisarza, który obok Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej postrzegany był przez lata jako główny polski pretendent do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Z drugiej strony mamy Mieczysława Porębskiego, także pisarza, ale przede wszystkim szanowanego i docenianego krytyka sztuki, wykładowcę w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, od 1970 profesora na Uniwersytecie Jagiellońskim, od 1974 kuratora w Muzeum Narodowym w Krakowie, w 2012, na kilka miesięcy przed śmiercią, uhonorowanego Nagrodą Literacką Gdynia za książkę „Spotkanie z Ablem”.

Zgromadzone listy są z jednej strony zapisem przyjaźni dwóch intelektualistów i ludzi kultury, ale też dialogiem dotyczącym sztuki, literatury i spraw społeczno-politycznych. Niosą one też ze sobą wartość czysto literacką, co dodatkowo wzmacniają załączane teksty poetyckie, rysunki, fotografie, wycinki prasowe, programy teatralne.

„Zgodnie z tytułem książki – Pisanie jest tylko dodatkiem – najważniejsze słowa między przyjaciółmi padły zapewne nie w listach, a w bezpośrednich rozmowach „w cztery oczy”, podczas prywatnych „sympozjonów”, spacerów w Ustroniu, spotkań w Warszawie i „gdzieś w świecie” – w Wenecji czy Paryżu… Zebrane tu listy są tylko echem wspólnych przeżyć, wspomnieniem lub zapowiedzią rozmowy, znakiem życia i sygnałem pamięci. Ale przecież są równocześnie autentycznym, bezcennym zapisem duchowych rozterek i zwątpień, wzruszającym świadectwem tęsknot i nadziei, złudzeń i zachwytów. A przede wszystkim niezwykłej duchowej więzi, braterskiej wspólnoty łączącej przyjaciół. „To nie jest ten list – który chciałem napisać – wyznaje Różewicz – ale jeśli pomyślisz, to będziesz wiedział o czym ten nienapisany list jest… tym bardziej, że są to raczej «uczucia» niż myśli. Czujemy zapewne to samo, więc pisanie jest tylko «dodatkiem»”… (Krystyna Czerni, fragment wstępu)

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Krystyna Czerni (ur. 1957) – pisarka, krytyk i historyk sztuki; doktor nauk humanistycznych. Zajmuje się sztuką polską XIX i XX w. oraz problemami sztuki sakralnej. W latach 1980–2011 współpracowała z „Tygodnikiem Powszechnym”, miesięcznikiem „Znak” i TVP Kraków. W latach 1983–2018 związana z Instytutem Historii Sztuki UJ, obecnie z Instytutem Badań nad Sztuką IRSA. Publikowała w periodykach kulturalnych, czasopismach fachowych i katalogach wystaw. Opracowała edytorsko prace Mieczysława Porębskiego (Wydawnictwo Literackie), eseje, wywiady i listy Jerzego Nowosielskiego (Znak), oraz korespondencję Tadeusza Różewicza z Zofią i Jerzym Nowosielskimi (WL), z Ryszardem Przybylskim (Sic!), a także z Anną i Mieczysławem Porębskimi (Wydawnictwo Warstwy). Wydała m.in.: Nie tylko o sztuce (1993), Rezerwat sztuki (2000), Kantor – malarstwo, teatr. Przewodnik po twórczości artysty (2003), Nowosielski (2006), Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego (2011, 2018), Tadeusz Kantor. Spacer po linie (2015), Nowosielski w Małopolsce. Sztuka sakralna (2015), Nowosielski w Lublinie (2015), Nowosielski – sztuka sakralna. Podlasie, Warmia i Mazury, Lublin (2019), Nowosielski na Śląsku. Sztuka sakralna (2022), Nowosielski w Warszawie i na Mazowszu. Sztuka sakralna (2023). Finalistka Nagród Nike, Gdynia i Gryfia (2012), laureatka m.in. Nagrody im. K. Wyki (2012); obecnie pracuje nad kolejnymi tomami korpusu sztuki sakralnej Jerzego Nowosielskiego oraz nad dalszym opracowaniem korespondencji Tadeusza Różewicza.

Rozmowę poprowadzi Emil Pasierski – urodzony w 1979 roku. Historyk literatury polskiej XX wieku, redaktor, od 2016 roku związany w Wydawnictwem Warstwy. Edytor pism Czesława Miłosza, publikował m.in. w „Zeszytach Literackich” i „Archiwum Emigracji”. Autor książki Miłosz i Putrament. Żywoty równoległe (2011). Wydał także dwa woluminy Rozmów zagranicznych noblisty (2017, 2019) i tom Czesław Miłosz. Bibliografia przedmiotowa 1932–2020 (2020), a ostatnio zbiór korespondencji „Pisanie jest tylko dodatkiem”. Dyrektor Działu Korespondencji. Mieszka u podnóża Góry Ślęży.

Podczas wydarzenia będzie możliwość zakupu książki. Spotkanie będzie transmitowane na profilach Wydawnictwa Warstwy, Wrocławskiego Domu Literatury, Klubu PROZA i Wrocław Miasto Literatury UNESCO.

Zapraszamy!

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Pażdziernik Listopad Grudzień

Panel Tool

Tak Nie

Live Theme Editor

Wyczyść

Those Images in folder YOURTHEME/assets/img/patterns/

  • Załącznik
  • Pozycja
  • Powtórz
Wyczyść
Wyczyść

Those Images in folder YOURTHEME/assets/img/patterns/

  • Załącznik
  • Pozycja
  • Powtórz
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść

Those Images in folder YOURTHEME/assets/img/patterns/

  • Załącznik
  • Pozycja
  • Powtórz
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść

Zarejestruj się

Masz już konto w naszym sklepie?
Zaloguj się Lub Zresetuj hasło