Premiera "Wdechu i wydechu" Dominiki Horodeckiej
Po przerwie spowodowanej pandemią Wydawnictwo Warstwy wypuszcza na rynek pierwszą tegoroczną premierę – powieść „Wdech i wydech” debiutującej Dominiki Horodeckiej.
Jest to historia o dorastaniu w trudnych czasach transformacji ustrojowej, o radzeniu sobie z rodzinnymi traumami, życiu w domu przepełnionym dusznym klimatem katolickiej opresyjności, ale też o walce młodej kobiety o uzyskanie niezależności i podmiotowości.
Z okazji premiery w poniedziałek 15 czerwca o 19.00 na fanpejdżu Wydawnictwa Warstwy pojawił się zapis rozmowy Sylwii Chutnik (działaczki społecznej, publicystki i przede wszystkim znakomitej pisarki) właśnie z debiutującą Horodecką. Na taką formę spotkania autorskiego zdecydowaliśmy się z uwagi na wciąż obowiązujące ograniczenia w kwestii organizacji wydarzeń kulturalnych.
Spotkanie można obejrzeć m.in na naszym kanale YT
Lub odsłuchać w formie podcastu
O książce „Wdech i wydech”
Dominika Horodecka z perspektywy dorastającego dziecka, bystrej nadświadomej Natalii, snuje mozaikową, perełkową opowieść o wielopokoleniowej rodzinie. Momentami zabawne, niemal pamiętnikowe historie tworzą obraz z dzieciństwa z przełomu lat 80. i 90., skomplikowanych relacji rodzinnych i dojrzewania w atmosferze dusznej religijności. Pod powierzchnią tych wydarzeń kryje się jednak opowieść o życiu w cieniu uzależnienia ojca, kształtującego życie bohaterki i jej relacje z innymi ludźmi. To wciągająca, pełna emocji i wrażliwości historia, a zarazem nowy, poruszający głos w polskiej prozie.
O autorce
Dominika Horodecka – urodzona w 1984 roku w Katowicach. Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki. Niedługo po studiach wyjechała do Andaluzji. W Sewilli spędziła ponad dwa lata. Tam nabrała dystansu, bo z daleka widać więcej, tam też po raz pierwszy chwyciła za pióro. Dziś biega tą samą nicejską promenadą, po której spacerował Sławomir Mrożek. Chciałaby wrócić do Polski, bo wciąż tęskni, ale z jakiegoś powodu nie wraca.
O prowadzącej
Sylwia Chutnik – urodzona w 1979 roku w Warszawie. Doktor nauk humanistycznych. Z wykształcenia kulturoznawczyni, absolwentka Gender Studies na UW. Pisarka, publicystka, działaczka społeczna i promotorka czytelnictwa. Publikuje gościnnie na łamach prasy polskiej i zagranicznej. Jej teksty naukowe znalazły się w ponad 20 opracowaniach i książkach zbiorowych. Stypendystka Homines Urbani 2008, Instytutu Books from Lithuania 2009, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2010, Miasta Stołecznego Warszawy 2010, Instytutu Goethego 2010. Laureatka nagród literackich i społecznych. Zasiada w Kapitule Nagrody im. Olgi Rok, Kapitule Obywatelskiej Naukowych Nagród „Polityki” oraz w Radzie Funduszu Feministycznego.
Do książki
http://www.wydawnictwowarstwy.pl/products/1741
Jednocześnie, już teraz, Wrocławski Dom Literatury i Wydawnictwo Warstwy zapraszają na następne czerwcowe spotkanie wokół kolejnej premierowej książki „Dom dla Doma”. Rozmowę z ukraińską pisarką Wiktorią Ameliną poprowadzi Katarzyna Kotyńska, tłumaczka i znawczyni literatury ukraińskiej. Będzie czule, krytycznie i mądrze. I oczywiście literacko.