Proza nieobca - konkurs literacki Wydawnictwa Warstwy
Wydawnictwo Warstwy i Wrocławski Dom Literatury zachęcają, by czas kwarantanny wykorzystać na pisanie – i wziąć udział w konkursie prozatorskim „Proza nieobca”. Nagrodą jest możliwość wydania książki w Warstwach.
Konkurs skierowany jest do wszystkich autorek i autorów prozy, zarówno debiutujących, jak i tych, którzy mają już w swoim dorobku publikacje książkowe. Organizatorzy nie narzucają tematyki, nie stawiają ograniczeń gatunkowych, przygotowali za to kilka wytycznych:
– wysyłać można powieści bądź zbiory opowiadań,
– nadsyłane teksty powinny być utworami premierowymi (nieopublikowanymi wcześniej),
– teksty muszą być literaturą współczesną,
– akcja powieści bądź opowiadań musi być powiązana z Wrocławiem (mniej lub bardziej, ale jednak).
Organizatorzy na powieści i zbiory opowiadań czekają do 30 września 2020 roku. Teksty wysyłać można na adres mailowy: konkurs@wydawnictwowarstwy.pl.
Laureatkę bądź laureata, których poznamy do końca lutego 2021 roku, wskaże Jury w składzie:
– Irek Grin – menadżer kultury, organizator i pomysłodawca festiwali literackich, kurator programu literackiego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 oraz koordynator Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016. Dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury.
– Paweł Mackiewicz – krytyk literacki i historyk literatury, dr hab. w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Publicysta m.in. „Odry”.
– Justyna Sobolewska – dziennikarka, krytyczka literacka, jurorka wielu prestiżowych nagród literackich, w tym Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Pracowała w działach kulturalnych „Przekroju” i „Dziennika”. Obecne jest dziennikarką „Polityki”. Do 2017 współpracowała z TVP Kultura.
– Agnieszka Wolny-Hamkało – poetka i prozaiczka, krytyczka literacka oraz kuratorka programu literackiego Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. Felietonistka „Gazety Wyborczej” i „Przeglądu”.
O serii „Proza nieobca”:
„Proza nieobca” to seria prozatorska Wydawnictwa Warstwy, której założeniem jest prezentowanie literatury współczesnej, krytycznej, nieszablonowej i propagującej refleksję nad stanem Polski i Europy. W skład serii wchodzą książki polskie i zagraniczne, debiuty, jak i książki uznanych autorów. Do tej pory w ramach serii ukazały się powieści „Tak blisko” Wiesława Waszkiewicza i „Saga lwowska” Petro Jacenki, a na ten rok planowane są premiery książek Dominiki Horodeckiej – „Wdech i wydech” – oraz Wiktorii Ameliny – „Dom dla Doma”.
Więcej informacji o konkursie i nowościach wydawniczych Wydawnictwa Warstwy można przeczytać na stronach: www.wydawnictwowarstwy.pl lub www.domliteratury.wroc.pl bądź odwiedzając konto Warstw na Facebooku.