Różewicz, Karpowicz i nie tylko – premiery na koniec 2023
Na koniec roku zaplanowaliśmy dwie premiery dla koneserów literatury, miłośników tradycji i wszystkich, którzy lubią nie tylko pisać, ale również czytać listy. Mowa o książkach „Pisanie jest tylko dodatkiem. Korespondencja 1946–2012” oraz „Eseje, poezja, publicystyka. Tom 4”.
Z radością obserwujemy popularność Tymoteusza Karpowicza wśród młodych osób piszących poezję. W listopadzie nakładem naszego wydawnictwa ukaże się ostatni, czwarty tom „Esejów” Karpowicza. Szkice, recenzje, fragmenty literackie, publicystyka kulturalna, polemiki i felietony – to tylko kilka przykładów form w obrębie których poruszał się Karpowicz, a które znajdziemy w zbiorze. Do tej pory nakładem Wydawnictwa Warstwy i przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ukazały się „Eseje. Tom 1”, „Eseje. Tom 2” i „Eseje. Tom 3”. Wszystkie te publikacje obrazują wielowymiarowość twórczości Karpowicza – poety, redaktora, wykładowcy akademickiego, publicysty, krytyka. W czwartym tomie – „Eseje, poezja, publicystyka, wywiady” – znajdziemy przede wszystkim rozproszone publikacje prasowe, wywiady czy rozmowy z prasy polskiej i polonijnej, które ukazywały się od lat 40. XX wieku do początku obecnego stulecia.
A w grudniu premierę mieć będzie książka „Pisanie jest tylko dodatkiem. Korespondencja 1946–2012” Anny i Mieczysława Porębskich oraz Wiesławy i Tadeusza Różewiczów. Publikacja ta przybliży czytelnikom dwie bardzo istotne osobowości literatury i kultury polskiej XX wieku. Z jednej strony mamy doskonale nam znaną postać Tadeusza Różewicza, jednego z najwybitniejszych i najczęściej tłumaczonych na języki obce polskiego pisarza, który obok Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej postrzegany był przez lata jako główny polski pretendent do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Różewicz zachwycał swoją poezją, ale też prozami (przypomnianymi w 2021 w serii Biblioteka Narodowa), czy głośnymi dramatami, po dziś dzień stanowiąc punkt odniesienia dla osób współcześnie tworzących literaturę. Z drugiej strony mamy Mieczysława Porębskiego, także pisarza, ale przede wszystkim szanowanego i docenianego krytyka sztuki, wykładowcę w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, od 1970 profesora na Uniwersytecie Jagiellońskim, od 1974 kuratora w Muzeum Narodowym w Krakowie, w 2012, na kilka miesięcy przed śmiercią, uhonorowanego Nagrodą Literacką Gdynia za książkę „Spotkanie z Ablem”. Zgromadzone listy są z jednej strony zapisem przyjaźni dwóch intelektualistów i ludzi kultury, ale też dialogiem dotyczącym sztuki, literatury i spraw społeczno-politycznych.
Premierom obu książek towarzyszyć będą przygotowane wydarzenia, o których więcej napiszemy niebawem.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Książki dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.